Ejer kræver fusion med Hapag-Lloyd og Hamburg Süd

Bystyret i Hamborg, der er største aktionær i Hapag-Lloyd med 37 procent af aktierne, kræver forhandlingerne med Hamburg Süd genoptaget, efter at forhandlere fra de to parter for nylig gik hver til sit og afblæste planerne om en fusion. Til sammen vil de to containerrederier blive verdens 4. største i en industri, der har været igennem fire års nedtur.
"Vi vil gøre alt for at gennemføre denne fusion i den nærmeste fremtid. Jeg er sikker på, det kan lade sig gøre," sagde Hamborgs økonominister Frank Horch ifølge nyhedsbureauet Reuters på en maritim konference i Kiel mandag.
Døren synes fortsat på klem for tysk rederifusion
Ifølge Frank Horch har styret i Hamborg meldt sig som mægler i forhandlingerne, der brød sammen i sidste måned på grund af uenighed om den reelle ejerkontrol. De to selskaber med ejerfamilien bag Hamburg Süd på den side og Klaus-Michael Kuehne med 28 procent i Hapag-Lloyd på den anden, har siden ladet en dør stå på klem og signaleret, at fusionsforhandlingerne kun er midlertidig afbrudt.
Kan en tysk storfusion åbne for mere?
En fusion vil gøre det muligt for styret i Hamborg og rejsekoncernen TUI med 22 procent af aktierne i Hapag-Lloyd at reducere deres aktieposter.
Tilsammen vil de to tyske containerrederier kontrollere en flåde på over 250 skibe og samtidig opnå stordriftsfordele i containertrafikken, der efter fire år fortsat synes langt fra en stabil udvikling på grund af svag efterspørgsel og alt for mange nye skibe.
Aktionærer afblæser tysk containerfusion
Hapag-Lloyd udskyder levering af nye skibe
Relaterede artikler:
Hapag-Lloyd udskyder levering af nye skibe
For abonnenter