Shippinglån tynger tyske banker

Den måde, de tyske banker har engageret sig i shipping på, er "en betydelig regional og sektorbestemt risiko." Det vurderer Andreas Dombret, der er bestyrelsesmedlem i Deutsche Bundesbank.
I en tale mandag i Hamborg gjorde Dombret det klart, at de tyske banker er eksponeret over for shippingbranchen med i omegnen af 133,6 mia. USD, heraf står Commerzbank for nyligt for at have meldt ud, at banken forventer tab og hensættelser på 300 mio. euro for 2012. Alene på baggrund af skibsfarten, hvilket har fået banken til at trække sig fra branchen.
Kreditvurderingsinstituttet BaFIN har for nylig indledt en revisionsrunde for de største långivere til shippingbranchen, herunder Commerzbank og HSH Nordbank, skriver Lloyd's List.
Tysk shippingbank kræver øget statsstøtte