En del af Watch Medier

ShippingWatchtirsdag3. oktober 2023

  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Havne
  • Offshore
  • Søg
  • Log ind
ShippingWatchtirsdag3. oktober 2023
  • Søg
  • Log ind
  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Havne
  • Offshore
Rederier

Sidste uges vigtigste: Havneballade, dyre olieskibe og grønt brændstof

To forskellige begivenheder kan skabe nye propper i forsyningskæden, boom i handlen af tankskibe til høje priser, og leverandør sætter fokus på grønne brændstoffer.
Foto: Damian Dovarganes/AP/Ritzau Scanpix
Foto: Damian Dovarganes/AP/Ritzau Scanpix
af ASTRID STURLASON

Havneballade og tørke kommer som en kærkommen gave til pressede rederier

To begivenheder i hver sin verdensdel kan tilsammen give nyt knas i forsyningskæden, netop som pandemiens transportkaos er overstået.

En ulmende konflikt i de amerikanske havne og tørke i Panamakanalen kan føre til, at det igen bliver svært og dyrt at få varer fragtet fra Asien til USA.

Mens det er dårlige nyheder for virksomhederne, så er det en uventet gave til rederierne, som på kort tid er gået fra en historisk indtjeningsfest til noget, der minder om de magre år op til coronakrisen.

  • Havneballade og tørke kommer som en kærkommen gave til pressede rederier

Hafnia og Norden er ramt af stor handel med dyre olieskibe ovenpå krigen

Søren Huscher (tv), head of Pool Management i Norden og Anders Birk, Pool Management. | Foto: Norden
Søren Huscher (tv), head of Pool Management i Norden og Anders Birk, Pool Management. | Foto: Norden

De to rederier Hafnia og Norden mærker ligesom konkurrenten Maersk Tankers tilbagegang i deres velsmurte pool-forretninger, hvor de tjener penge på at drive andre ejeres tankskibe.

Det er blevet så enormt indbringende at sejle russisk olie rundt på kloden efter Ruslands invasion af nabolandet Ukraine sidste år, at det har skabt et boom i handlen med tankskibe til opskruede priser.

  • Hafnia og Norden er ramt af stor handel med dyre olieskibe ovenpå krigen

Mærsks olieleverandør bliver opslugt af ny enhed for grønt brændstof

Foto: Marcus Brandt/AP/Ritzau Scanpix
Foto: Marcus Brandt/AP/Ritzau Scanpix

Mærsks olieleverandør, Maersk Oil Trading, bliver lagt ind under en ny forretningsenhed for grøn omstilling i shippingkoncernen.

Maersk Oil Trading står for at købe brændstof til Mærsks egne skibe, men selskabet leverer også bunkerolie til eksterne rederikunder.

Nu er selskabet blevet en del af den nyoprettede division Energy Transition, som skal hjælpe Mærsk med at udskifte olie med grønne alternativer.

  • Mærsks olieleverandør bliver opslugt af ny enhed for grønt brændstof

Topchef for norsk rederi kræver at kunderne betaler for CO2-emissioner

Foto: Capital Link / Dnv
Foto: Capital Link / Dnv

Den norske koncern Wallenius Wilhelmsen mener, at de store virksomheder er nødt til at gå forrest og få kunderne med på at dekarbonisere skibsfarten. 

Derfor har bilrederiet stillet skarpe krav til sine kunder i år.

Sådan var budskabet fra topchef Lasse Kristoffersen under Maritime Leaders Summit afholdt af Capital Link og DNV i Oslo forud for Nor-Shipping-konferencen, der åbnede mandag.

  • Topchef for norsk rederi kræver at kunderne betaler for CO2-emissioner

Læs alt fra Nor Shipping i Oslo her:

  • Chefforhandler før afgørende klimamøde: IMO kommer til at levere
  • Minekæmpes formand om CO2-skat: Det gør ondt men er nødvendigt
  • IMO’s miljøchef opfordrer rederier til at holde tempo: ”Tiden er imod os”
  • Frontlines topchef ser først nuludledning et godt stykke ude i fremtiden
  • Mikael Skov: Tankrederier har underinvesteret i flåden i årevis
  • Flex LNG-topchef: Spotmarkedet er stoppet med at fungere


Læs også:

  • Topchef vil have mere ambitiøse mål for kvinder til søs: ”Jeg er stor fortaler for at blæse det helt op”
  • EU-formand skal døbe Mærsks nye miljøvenlige skib i København
  • Mærsk skal betale millioner til møbelfirma efter tabt klagesag
  • Norske redere kræver ”dristige beslutninger” fra IMO ved næste møde
  • Mangel på søfolk skaber problemer for væksten i den globale handelsflåde

Del artikel

Relaterede artikler:

  • Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

    Regeringen beskyldes for lusket opførsel i åben dør-stop

  • Foto: Harald Solberg

    Norske redere kræver "dristige beslutninger" fra IMO ved næste møde

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Koncernen de seneste måneder bunkret biobrændstoffer til alt fra krydstogt- og færgerederier til containerskibe. | Foto: Roslan Rahman/AFP/Ritzau Scanpix
ShippingWatch

Bunker Holding kan nu levere biobrændstof i 80 havne

Nye klimatiltag for skibsfarten baner vejen for, at Bunker Holding kan indtage central position som leverandør af biobrændstof til havne verden over.
  • Bunker Holding sætter nyt klimamål for kunder og leverandører
  • Seven Seas: Kundernes grønne ønsker og handlinger stemmer ikke overens

For abonnenter



Unifeeder forventer, at de to nye skibe vil blive leveret i 2026. | Foto: Pr / Unifeeder
ShippingWatch

Danske Unifeeder investerer i nye metanol-klar skibe

For abonnenter



”Bilindustrien har oplevet signifikante forandringer og forsyningskæde problemer i de seneste år på globalt plan. Vi er glade for at kunne afhjælpe dette problem ved at implementere en alternativ løsning,” udtaler Rashid Abdulla, der er adm. direktør i DP World Europe. | Foto: Casper Dalhoff/Ritzau Scanpix
Rederier

Tre nye biler stablet i én skibscontainer skal mindske lange ventetider


De franske statsbaners logistikselskab, Geodis, arbejder målrettet på at opbygge et globalt netværk via opkøb og organisk vækst. | Foto: Chafion Madi/AFP/Ritzau Scanpix
Logistik

Fransk DB Schenker-rival går efter at lukke "hvide pletter" på verdenskortet

For abonnenter


Oprydningen efter HSH Nordbank, der nu hedder Hamburg Commercial Bank, er afsluttet med salget af en milliardstor portefølje af nødlidende shippinglån.. | Photo: Daniel Bockwoldt/AP/Ritzau Scanpix
Leverandører

Afviklingsselskab sætter punktum for krise i nordtysk shippingbank

For abonnenter


Norge er det sidste land i Europa til at tilkendegive, at det vil indføre sanktioner på skib-til-skib-overførsler. | Foto: Lars Klemmer/AP/Ritzau Scanpix
Tank

Norge overvejer at nægte mistænkelige tankskibe adgang til sine havne

For abonnenter


  • Blandt andet havnen i Los Angeles har været forstyrret af problemer med arbejdsnedlæggelser. | Foto: Mike Blake/Reuters/Ritzau Scanpix

    Fagforening for havnearbejdere i USA begærer konkurs efter konflikt

    Konkursen kommer i forbindelse med en retssag med havneselskabet ICTSI, som stævnede foreningen efter arbejdsnedlæggelser.

    For abonnenter


  • Ejerselskabet af jernbaneoperatøren skal deles ligeligt med Global Infrastructure Parters (GIP). | Foto: Max Rossi/Reuters/Ritzau Scanpix

    MSC køber 50 pct. af italiensk jernbaneselskab

    Det store containerrederi er for nyligt gået ind i det spanske jernbaneselskab Renfe og følger nu trop med ejerandel i italienske Italo.

    For abonnenter


  • I august testede Cargill International et nyt vinddrevet skib. Nu lancerer råvareselskabet i et fælles udviklingsprojekt med bl.a. Lloyds Register et nyt kamsarmax tørlastskib, der kan sejle på metanol og med vindkraft. | Foto: Cargill Bulgaria/Reuters/Ritzau Scanpix

    Lloyd's Register og to partnere har designet særligt miljøvenligt tørlastskib

    Designet til det nye skib rummer muligheden for at sejle på metanol og vind for at fremme en grønnere skibsfart. 

    For abonnenter


  • SLB ejer 70 pct. af Onesubsea, Aker Solutions ejer 20 pct., og Subsea 7 ejer ti pct. | Foto: Pr/subsea 7

    Aker Solutions, Subsea 7 og SLB skaber nyt offshore-selskab

    Det nye joint venture ”Onesubsea” får to hovedkvarterer i henholdsvis Oslo og Texas. 

    For abonnenter


  • Foto: Alexander Manzyuk/Reuters/Ritzau Scanpix

    Oliepriserne falder på stærkere dollar

    Blandede udsigter for økonomien og styrket dollar trykker olieprisen.

Læs også

Foto: Pr / Cma Cgm
Container

"Jeg forstår simpelthen ikke, hvad de vil gøre med alle de konventionelle skibe"

Der er allerede leveret containerskibe i år, der svarer til 1,6 mio. teu. Næste år bliver det tre mio. teu. Det rejser især ét spørgsmål ifølge Alphaliners senioranalytiker.

For abonnenter



”Bilindustrien har oplevet signifikante forandringer og forsyningskæde problemer i de seneste år på globalt plan. Vi er glade for at kunne afhjælpe dette problem ved at implementere en alternativ løsning,” udtaler Rashid Abdulla, der er adm. direktør i DP World Europe. | Foto: Casper Dalhoff/Ritzau Scanpix
Rederier

Tre nye biler stablet i én skibscontainer skal mindske lange ventetider

Det store havneselskab DP World og en kinesisk bilfabrikant har fundet en ny metode til at komme flere biler i hver container. Det skal reducere store flaskehalse.


"Vi er i stand til at levere teknologierne meget hurtigt og tidligere end tilgængeligheden af brændstof. Så vi er bestemt ikke en flaskehals," siger Toni Stojcevski, chef for projektsalg og udvikling i Wärtsilä. | Foto: Sune Høegh, Mediaspektrum
Leverandører

Wärtsilä er klar med ammoniak-motor: "Vi er bestemt ikke en flaskehals"

Det finske selskab er som flere andre motorproducenter på vej med sin første ammoniakmotor og forhandler i øjeblikket med flere rederier.

For abonnenter


De franske statsbaners logistikselskab, Geodis, arbejder målrettet på at opbygge et globalt netværk via opkøb og organisk vækst. | Foto: Chafion Madi/AFP/Ritzau Scanpix
Logistik

Fransk DB Schenker-rival går efter at lukke "hvide pletter" på verdenskortet

Systematiske opkøb skal gøre det statsejede franske logistikselskab Geodis til en fuldt global aktør. 

For abonnenter



Efter måneders medieomtale af kriminelles aktiviteter på Aarhus Havn vil Mærsk nu styrke beskyttelsen af containerne i havnen. | Foto: Casper Dalhoff/Ritzau Scanpix
Container

Mærsk skærper sikkerheden på Aarhus Havn for at holde kriminelle ude

Personer med forbindelse til rockerbanden Hells Angels har haft adgang til containerpladsen på Aarhus Havn, og efter måneders medieomtale vil Mærsk nu beskytte containerne bedre ifølge medier.


Norge er det sidste land i Europa til at tilkendegive, at det vil indføre sanktioner på skib-til-skib-overførsler. | Foto: Lars Klemmer/AP/Ritzau Scanpix
Tank

Norge overvejer at nægte mistænkelige tankskibe adgang til sine havne

Norge vil nu indføre en række af de samme sanktioner mod Rusland, som EU har indført tidligere på året.

For abonnenter


Job

  • Experienced Dry Bulk Operations Manager

  • Head of Ship Accounting

  • Vessel Superintendent

  • Lifting Engineer – Offshore Wind Industry

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Bunker Holding kan nu levere biobrændstof i 80 havne –
  • Danske Unifeeder investerer i nye metanol-klar skibe –
  • Tre nye biler stablet i én skibscontainer skal mindske lange ventetider –
  • Afviklingsselskab sætter punktum for krise i nordtysk shippingbank –
  • Fransk DB Schenker-rival går efter at lukke "hvide pletter" på verdenskortet –
  • Norge overvejer at nægte mistænkelige tankskibe adgang til sine havne –
  • Fagforening for havnearbejdere i USA begærer konkurs efter konflikt –
  • Aker Solutions, Subsea 7 og SLB skaber nyt offshore-selskab –
  • Lloyd's Register og to partnere har designet særligt miljøvenligt tørlastskib –
  • MSC køber 50 pct. af italiensk jernbaneselskab –
  • Oliepriserne falder på stærkere dollar –
  • "Jeg forstår simpelthen ikke, hvad de vil gøre med alle de konventionelle skibe" –
  • Mærsk skærper sikkerheden på Aarhus Havn for at holde kriminelle ude –
  • Panamakanalen begrænser endnu en gang det daglige antal skibe –
  • Risiko for at flod igen udtørrer amerikansk korneksport –
Flere nyheder

Job

  • Experienced Dry Bulk Operations Manager

  • Head of Ship Accounting

  • Vessel Superintendent

  • Lifting Engineer – Offshore Wind Industry

Se flere jobs

Watch Job

  • Controller til fondsafvikling

  • Executive Assistant til ATP Ejendommes CEO Office

  • Regnskabsassistent

  • Operational Excellence Director

  • Kontorassistent

Se flere jobs

Kolofon

ShippingWatch
Søg

Sektioner

  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Offshore
  • Havne
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Niklas Krigslund

nk@shippingwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8458

  • Om ShippingWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Bannerannoncering

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Job

Abonnement

Prøv ShippingWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

shippingwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Læs mere om abonnement her

Adresse

ShippingWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8360

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © ShippingWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret