China Cosco vil sælge ud for at redde 2013

China Cosco Holding vil forsøge at sælge sine logistikaktiviteter fra til sit moderselskab China Shipping i bestræbelserne på at forbedre selskabets 2013-regnskab. Med et nyt stort underskud i indeværende år risikerer selskabet at få sine aktier suspenderet på børsen i Shanghai.
Kæmpetab kan sende Cosco ud af børsen
Selskabet oplyser i en meddelelse, at hvis transaktionen godkendes og gennemføres i rette tid, vil det generere betydelig kapital, som kan booste gruppens driftsresultat i 2013 og reducere risikoen for, at aktien suspenderes.
China Cosco Holding offentliggør midt i et ulmende aktionæroprør mod selskabets formand og fhv. mangeårig topchef Wei Jiafu regnskab for 2012 den 28. marts. Børsreglerne i Shanghai gør det muligt at suspendere en aktie, hvis det pågældende selskab har haft underskud tre år i træk. 63-årige Wei Jiafu blev i august 2011 formand for bestyrelsen i Cosco Group. Siden november 1998 var han president og CEO og har tidligere været adm. direktør i en række datterselskaber i Cosco både i Kina og uden for.

Et advokatfirma har fået til opgave at samle minoritetsaktionærer med henblik på at få placeret et ansvar for de enorme tab, China Cosco har lidt. China Cosco Holding har på forhånd varslet betydelige tab i 2012.
Asiatiske shipping-konglomerater under vand
Kinesiske konglomerater i store problemer
China Cosco advarer om betydelige tab
Relaterede artikler:
Kinesiske konglomerater i store problemer
For abonnenter