Danske Maritime: Tolkning af lov blokerer danske værfter

Det skræmmer rederier væk fra Danmark, at der i tolkningen af Udlændingeloven ikke skelnes mellem værftsophold og havneanløb. Det mener Jenny Braat, administrerende direktør i Danske Maritime.

Den danske udlændingelov er ikke bare problematisk for rederierne, der for nylig kritiserede loven for at presse kompetente medarbejdere ud af landet og forhindre dygtige udlændinge i at arbejde kortvarigt i Danmark. Regeringen har nu lagt op til nye visumregler, der bør gøre det nemmere for udlændinge at arbejde i Danmark i kortere tid. Trods det bliver også leverandørerne ramt af Udlændingeloven – eller i hvert fald af tolkningen af den.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også