En del af Watch Medier

ShippingWatchlørdag4. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Offshore
  • Havne
02.07.2013kl. 12.11

Søfartens Ledere savner svar om uddannelsespladser

Der er brug for mere interesse fra erhvervets side for sammensætningen af skibsofficerer på de 200 uddannelsespladser, og hvorvidt antallet overhovedet er nok, mener Søfartens Ledere efter at have ledt efter svar om pladserne.
AF JAKOB VESTERAGER & KATRINE GRØNVALD RAUN

Der simpelthen ikke nok styr på, hvordan 200 uddannelsespladser til officerstuderende hænger sammen. Sådan lyder det fra Søfartens Ledere, der i deres medlemsblad under overskriften "Myten om de 200 uddannelsespladser" gennemgår deres forsøg på at få svar på, hvordan ordningen om 200 uddannelsespladser, som rederierne skal stille til rådighed for officerstuderende, hænger sammen.

"Søfartens Ledere har spurgt i Erhvervs- og Vækstministeriet, Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser, Styrelsen for Videregående Uddannelser og Uddannelsesstøtte, Søfartsstyrelsen, World Careers og Rederiforeningen. Men ingen kan svare på selv de mest oplagte spørgsmål om, hvordan ordningen med de 200 uddannelsespladser hænger sammen," skriver Søfartens Ledere.

Blandt de 13 spørgsmål, som organisationen efter eget udsagn forgæves har søgt svar på, er følgende:

- Hvordan administreres ovennævnte ordning?
- Hvem tælles med i de 200, og tages der højde for, at en del studerende tidligt springer fra uddannelsen eller aldrig møder op?
- Hvor mange uddannelsespladser har rederierhvervet stillet til rådighed for skibsofficerstuderende (omfattet af aftalen), hvert år, fra og med 2004?
- Hvilke krav er der fastsat til fordeling af uddannelsespladser mellem de tre studieretninger (hhv. duale skibsofficers-, skibsfører- og maskinmesterstuderende), som er omfattet af aftalen?

Manglende overblik

Ifølge direktør for Søfartens Ledere, Fritz Ganzhorn, er det største problem, at der ifølge organisationen tegner sig et billede af, at erhvervet ikke har et overblik over, hvem der rekrutteres til de 200 stillinger; hvor mange skibsførere, officerer og maskinmestre, der er tale om. Og det er nødvendigt:

"Jeg tror, det er enormt vigtigt, at vi begynder at interessere os for, hvordan det fordeler sig. Der tegner sig et billede af, at vi fremadrettet i diskussionen om Danmarks maritime kompetencer skal arbejde os ind på, hvordan arbejdsstyrken skal sammensættes. Hvad er det for kompetencer, der fremadrettet er behov for? Hvor mange vil vi gerne have sejlende?" siger han til ShippingWatch.

Fælles forståelse

I 2007 blev der i forbindelse med den politiske aftale om tonnageskatteloven formuleret en ændring af reglerne for praktikpladser. Økonomi- og erhvervsministeren aftalte ifølge ændringen, at rederne stiller 200 praktikpladser til rådighed for 200 kvalificerede studerende på skibsofficersuddannelsen, mens antallet af skibsofficerstuderende kan suppleres med officerer fra skibsfører- og maskinmesteruddannelserne. Derudover fremgår det også, at rederne skal stille 75-100 praktikpladser til rådighed for ubefarne skibsassistenter.

Ifølge Søfartens Ledere findes der dog ikke nogen formel aftale om ordningen, der i stedet er baseret på en fælles forståelse mellem rederierne og Christiansborg. I Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående uddannelser, der er ansvarlig for de maritime uddannelser, har man ifølge Søfartens Ledere ikke overblik over, om der indgås 200 uddannelsesaftaler eller ej. Ministeriet ved heller ikke, hvordan uddannelsesaftalerne fordeler sig på de tre uddannelser, der går ind under gruppen skibsofficerer, nemlig duale skibsofficers-, skibsfører- og maskinmesterstuderende.

Ifølge Søfartsstyrelsen er det Danmarks Rederiforening, der administrerer ordningen, skriver Søfartens Ledere. Men Rederiforeningen kan ikke gøre Søfartens Ledere klogere på ordningen.

"Vi har ikke mulighed for at levere de efterspurgte informationer, men optaget på de 200 henholdsvis 75 som aftalt er det mål, der gælder, og som vi når," siger Sofie Rud til Søfartens Ledere.

For få pladser

Søfartsstyrelsen kan heller ikke fremlægge tal for ordningen og henviser til Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser, der ifølge Søfartens Ledere henviser til Erhvervs- og Vækstministeriet, som Søfartsstyrelsen hører under.

Direktør for Søfartens Ledere, Fritz Ganzhorn, mener at antallet af uddannelsespladser er alt for få til at opretholde en stærk maritim branche i Danmark.

"Regeringens vækststrategi vil øge presset og efterspørgslen på den maritime arbejdskraft og dem, der ved noget mere praktisk omkring skibsdrift. Det er vigtigt at få debatten om behov, og hvor mange, man forventer at skulle bruge. Og der tror jeg, at den manglende interesse for, om de 200 er nok, hvordan de er sammensat, og om man reelt set kan dokumentere, at man har nået de 200, er nogle spørgsmål, som er vigtige at få besvaret," siger han til ShippingWatch og peger på, at erhvervet har sværere ved at tiltrække kompetent arbejdskraft.

Rederne roser ny shippinguddannelse 

Minister: Nye søfartsuddannelser er rettidig omhu 

Relaterede artikler:

  • Rederne roser ny shippinguddannelse

    For abonnenter

  • Foto: Henrik Sørensen

    Minister: Nye søfartsuddannelser er rettidig omhu

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: PR / Hamburg Süd
Rederier

Her er ugens vigtigste historier: DSV's regnskab, Hamburg Süd-reaktioner og de første containertal

Kunderne reagerer på Maersks beslutning om at nedlægge Hamburg Süd som brand i en uge, hvor der også kom regnskab fra DSV og tankkæmpen Euronav. 

For abonnenter

Foto: Pr/scorpio Tankers
Tank

Tank-optur har tabt pusten i årets første måned

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Leverandører

Nyt projekt vil lave skibsbrændstof med grøn energi

For abonnenter

Foto: Pr / Oldendorff Carriers
Tørlast

Tørlast pris-indeks dykker fortsat

Foto: Hhla
Havne

Bekymring for kinesiske investeringer i europæiske havne vokser

Arkivfoto. | Foto: Jessica Mintelowsky/AP/Ritzau Scanpix
ShippingWatch

Brasilien sænker asbestfyldt hangarskib trods miljøprotester

Læs også

Foto: PR / Euronav
Tank

Euronavs topchef forsvarer beslutning om at tilbageholde stort udbytte

Euronavs topchef sammenligner beslutningen om at tilbageholde udbytte efter stærkt regnskab med en skilsmisse, hvor der skal være styr på værdierne, inden huset sælges.

For abonnenter

Foto: PR / Hamburg Süd
Rederier

Her er ugens vigtigste historier: DSV's regnskab, Hamburg Süd-reaktioner og de første containertal

Kunderne reagerer på Maersks beslutning om at nedlægge Hamburg Süd som brand i en uge, hvor der også kom regnskab fra DSV og tankkæmpen Euronav. 

For abonnenter

Photo: PR / Dorian LPG/NYSE Euronext
Tank

Dorian LPG regner med at tjene flere penge i 2023

Gasrederiet Dorian LPG forventer at se indtjeningen stige i 2023, hvor flere skibe vil hente flere penge . Styrket bundlinje i seneste kvartal skyldes højere rater.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Bekymring for kinesiske investeringer i europæiske havne vokser – 11.08
  • Brasilien sænker asbestfyldt hangarskib trods miljøprotester – 09.16
  • Tank-optur har tabt pusten i årets første måned – 3. feb.
  • Tørlast pris-indeks dykker fortsat – 3. feb.
  • Nyt projekt vil lave skibsbrændstof med grøn energi – 3. feb.
  • Her er ugens vigtigste historier: DSV's regnskab, Hamburg Süd-reaktioner og de første containertal – 3. feb.
  • Euronavs topchef forsvarer beslutning om at tilbageholde stort udbytte – 3. feb.
  • Ziton vinder langvarig aftale med tysk energiselskab – 3. feb.
  • Maersks flådechef stopper efter 25 år i rederiet – 3. feb.
  • DP World skal bygge stor havneterminal i Indien – 3. feb.
  • DSV pålægger sig selv intern CO2-skat: "Der mangler politisk handling" – 3. feb.
  • Fragtpriserne ud af Kina fortsætter deres fald – 3. feb.
  • Klumme: Maersk og MSC har kurs mod en direkte kamp om kunderne – 3. feb.
  • Clarksons satser på havvind med nyt amerikansk kontor – 3. feb.
  • Bulgarien får dispensation til at sende russisk brændstof videre til Ukraine – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Ambitiøs medarbejder til Shipping-kontor søges

  • Chartering Manager for Lauritzen Bulkers A/S

  • Senior Financial Controller

  • Foundation Package Manager - Offshore wind industry

  • Financial Controller for International Shipping Company

  • Fleet Manager

  • Senior Lead, Human Sustainability at Sea

  • Copenhagen Shipping Company is hiring a skilled cargo broker

Watch Job

  • Business Intelligence Specialist

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Revisor med minimum et par års erfaring

Se flere jobs

Job

  • Ambitiøs medarbejder til Shipping-kontor søges

  • Chartering Manager for Lauritzen Bulkers A/S

  • Senior Financial Controller

  • Foundation Package Manager - Offshore wind industry

  • Financial Controller for International Shipping Company

  • Fleet Manager

  • Senior Lead, Human Sustainability at Sea

  • Copenhagen Shipping Company is hiring a skilled cargo broker

Se flere jobs

Kolofon

ShippingWatch
Søg

Sektioner

  • Rederier
  • Logistik
  • Miljø & Politik
  • Leverandører
  • Offshore
  • Havne
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Tomas Kristiansen

tk@shippingwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8360

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Job

Abonnement

Prøv ShippingWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

shippingwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7445

Læs mere om abonnement her

Adresse

ShippingWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8360

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © ShippingWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
ShippingWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge