Maersk vil sætte skub i forretningsben med udvidelse af logistiklagre

For at nå i mål med ambitionen vil Maersk op mod firedoble det nuværende lagerareal til logistikforretningen.
Foto: Maersk
Foto: Maersk

Maersks forretning inden for kontraktlogistik skal fylde mere, og derfor vil rederiet sætte skub i investeringer i lagerstyring, pakkehåndtering og forsendelser.

Målet er, at kontraktlogistik skal fylde omkring halvdelen af omsætningen i den strategisk vigtige logistikforretning hos Maersk mod de nuværende 28 pct., skriver Børsen.

“Hvis vi vil afspejle den måde, vores kunder bruger deres penge på, så burde vi også komme i nogenlunde den vægtklasse inden for vores forretning,” siger Vincent Clerc, adm. direktør i Maersk, ifølge avisen.

Helt konkret vil Maersk bl.a. op mod firedoble det samlede areal af sine logistiklagre for at opfylde målsætningen, skriver Børsen. 

Det er særligt et hurtigtvoksende marked for e-handel, Maersk har fokus på, og her vil selskabet i fremtiden i højere grad konkurrere med nuværende kunder som Alibaba og Amazon, lyder det.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også