Desmi vil have regeringen til at kæmpe for ballastvand

Desmi Ocean Guard, der er den producent af systemer til rensning af ballastvand i Danmark, der er længst fremme, er stærkt utilfreds med IMO's beslutning om at udskyde reglerne for ballastvand-rensning. Desmi beder nu regeringen om at gå ind i sagen.

Det er virkelig ærgerligt og urovækkende, at man i IMO's miljøkomité MEPC i sidste uge blev enige om et beslutningsforslag om at ændre kravene til, hvornår systemer til rensning af ballastvand skal installeres. Det mener Desmi Ocean Guards adm. direktør Rasmus Folsø, der har stået i spidsen for udviklingen af systemet OxyClean Ballast Water Treatment System.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også