Forskere: Maritime industrier vil vokse stærkt

Alle, der leder efter en fremtid i en vigtig sektor, bør søge i den maritime sektor. Det er uanset,  om det handler om beskæftigelse eller investeringer, siger CEO i Lloyd's Register Richard Sadler i forbindelse ny forskningsrapport.

To års forskning i udviklingen af maritime industrier peger på en stærk vækst i sektoren frem til 2030, og at Kina får en endnu større rolle i den maritime verden, når søfragten forventes at stige fra ni mia. ton årligt i dag til mellem 19-24 mia. ton i 2030.

Det viser en omfattende rapport offentliggjort mandag i Singapore og London, som Lloyd’s Register, Qinetiq og Strathclyde University har udarbejdet.

Forskningsrapporten forudsiger, at Kina i 2030 vil eje en fjerdedel af verdens samlede handelsflåde, at halvdelen af al olie fra offshoreindustrien er hevet op fra de dybeste farvande, og at der er mere end 100 gange så mange havvindmøller som i dag.

Bekymring for ressourcer

Blandt hovedpunkterne i rapporten nævnes det, at verden vil fortsætte sit nuværende vækstmomentum med nogle op- og nedture undervejs, og at verden vil opleve et skift i retning af større bekymring for ressourcerne og ønsker og krav om større miljøansvarlighed og fordeling af verdens goder.

Forsker: Flere maritime job kræver helt ny indstilling  

Richard Sadler, Lloyd’s Register’s CEO, siger i forbindelse med rapporten, at det forekommer slående, at selv i det mest negative scenarier, rapporten opstiller, vil den maritime vækst være stærk.

Vital industri

"Alle, der leder efter en fremtid i en vigtig sektor, bør søge i den maritime sektor. Det er uanset, om det er beskæftigelse, investeringer, eller en forståelse af, at uden søfragt og handel til søs, offshore-energi og andre områder, vil verden være sårbar. Søen og dets tilknyttede industrier er vitale for vores globale fremtid," siger Richard Sadler fra Lloyd’s Register.

 

Rapporten peger også på forskellige ødelæggende faktiorer, der radikalt kan ændre fremtidsbilledet i rapportens konklusioner. Men Kina forbliver den store historie i 2030. Landet vil forbruge tre gange så meget olie i forhold til i dag, og forbruge 60 procent af verdens kul. Derfor bliver Kina markedsplads for den maritime verdenshandel, mens USA i 2030 være den største forbruger af naturgas.    

Vilhelmsen erkender tab af maritime job

CBS-forsker: Vækst i maritime arbejdspladser er saga blot 

CBS fremlægger plan for maritim forskning 

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også