Maersk: Budgetkaos kan ramme USAs militære transporter
En del af USAs støtte til de 60 skibe, der skal stå til rådighed for landets militære transporter, heriblandt skibe fra Maersk amerikanske selskab Maersk Line Ltd., risikerer at falde bort som følge af budgetkrisen, hvis ikke kongressen reagerer inden for 60 dage. Det siger sikkerhedschef Kevin Tokarski i det amerikanske transportministerium i Washington ifølge Bloomberg.
Dermed synes USAs maritime sikkerhedsprogram at være endnu et offer for den delvise nedlukning af det amerikanske statsapparat.
Uden økonomisk støtte vil de skibe, der har stået for 90 procent af transporterne med militært udstyr og isenkram i forbindelse med missionerne i Irak og Afghanistan, måske ikke være til stede, hvis USAs militær får brug for dem, siger Clint Eisenhauer, vice president for offentlige anliggender i Maersk i Arlington i Virginia.
Maersk i USA forlænger militærkontrakt
"I tider med konflikter er det afgørende med tillid til, at transportbehovet kan opfyldes af amerikanske søfarende på USA-flagede skibe, men programmet er nu i alvorlige vanskeligheder," siger Clint Eisenhauer til Bloomberg.
Den amerikanske regering er den største kunde for Maersk Line Ltd. I 2012 gik den største kontrakt på 2,1 milliarder USD eller omkring 12 milliarder kroner til Maersk Line Ltd.
Rederiet vandt for nylig tre kontrakter med det amerikanske forsvarsministerium til en samlet værdi af godt 58 mio. dollar, svarende til 320 mio. kroner.Aftalen omfatter bl.a. vedligeholdelse af seks af USA's såkaldte prepositioning-skibe, der opbevarer militært isenkram og marinesoldater tæt på konfliktområder, og som kan sættes ind med kort varsel.
Maersk indgår nye kontrakter med USAs militær
Mærsk henter milliarder på militærexit fra Afghanistan