Udskilningsløbet i containerbranchen bliver også hårdt i år, og Maersk Line er stadig langt fra at komme i mål som en af vinderne. Det fremgår af en konkurrentanalyse, skriver Økonomisk Ugebrev.
Efter at flere af Maersk Lines vigtige konkurrenter har udsendt 2012-tal er det nu muligt, at benchmarke Maersk Lines 2012-præstationer med resultaterne fra vigtige rivaler som CMA CGM, Hapag-Lloyd, APL, Hanjin og OOCL.
"Umiddelbart må man konstatere at, A.P. Møller-Mærsks containerrederi ligger væsentligt under de bedste rivaler, når det gælder EBIT-indtjeningen i forhold til omsætningen," skriver ugebrevet, der anfører, at verdens tredjestørste containerrederi, det franske CMA CGM, i 2012 har præsteret en EBIT-margin på 6,7 procent, mens Hongkong-rederiet OOCL har nået 5,3 procent. Maersk Line nåede en EBIT-margin på 1,9 procent.
"Dermed placerer det danskejede rederi sig i en slags midterzone," noterer ugebrevet.
Maersk Line er bedre end Hapag-Lloyd, APL (NOL) og Hanjin men ringere end CMA CGM og OOCL.
"Netop udviklingen i Maersk Line – Danmarks største enkeltstående erhvervsvirksomhed – er afgørende for den ret positive holdning, som en del analytikere nu har til A.P. Møller-Mærsk. Udviklingen blandt container-rederierne har således langt fra været entydig i 2012, konstaterer ugebrevet og den hårde kamp ventes at fortsætte i 2013.
RITZAU FINANS
SeaIntel: Rederier vil holde rateniveau i skak
Platou forudser et svagere Mærsk