Maersk Line: December har været god

Maersk Line har angiveligt haft en god december på den store handelsrute mellem Asien og Europa. I hvert fald kan den regionale direktør Tim Smith se fremgang i efterspørgslen på fragt på den store rute, siger han i et interview med Bloomberg.
Foto: Maersk Line
Foto: Maersk Line
AF AKTIEFOKUS

Maersk Line har angiveligt haft en god december på den store handelsrute mellem Asien og Europa. I hvert fald kan den regionale direktør Tim Smith se fremgang i efterspørgslen på fragt på den store rute, men han spår også, at 2013 igen vil blive udfordrende for de globale containerrederier.

Maersk: Etcifret vækst i containerhandel i 2013 

"Vi har set en rar stigning transportmængderne i december frem mod det nye år, og vi forventer, at det vil fortsætte frem mod det kinesiske nytår. Vi havde alt for meget fragt i de sidste par uger, hvorfor vi var nødt til at sætte flere containere tilbage i drift," siger Tim Smith i et interview med Bloomberg News i Hongkong onsdag morgen dansk tid.

Tim Smith tror på, at efterspørgslen vil forblive stærk frem mod det kinesiske nytår, som falder den 10. februar, men herefter vil man nok se en opbremsning i efterspørgslen, idet de kinesiske fabrikker lukker ned i en periode. Han fortalte ydermere, at den globale containerflåde ventes at vokse 9 pct. i 2013, mens efterspørgslen globalt kun vil vokse 5 pct.

SeaIntel: Stærkt stigende usikkerhed i containermarkedet 

Maersk Line begynder i løbet af 2013 at tage levering på flere af sine 20 Triple-E skibe, som vil blive verdens største med en nominel kapacitet på 18.300 teu. Om Kina var Tim Smith ganske positivt: Det kinesiske indenlandske forbrug ser ud til at være ganske stærkt.

AKTIEFOKUS

Asien-Europa-nedtur fortsætter 

Rateindeks for Asien-Europa fortsætter fald 

 

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også