Dong vil have flere penge til vindmøller og gas
Dong arbejder på at få flere penge til virksomheden for at kunne forstærke indsatsen på olie og havvindmøller. Dong oplyser i en pressemeddelelse, at selskabet er i forhandlinger med sin hovedaktionær, Finansministeriet.
Forhandlingerne drejer sig om mulige initiativer til at styrken kapitalstruktur, herunder en potentiel tilførsel af egenkapital.
"Styrkelsen af kapitalstrukturen skal bidrage til udviklingen af koncernens profitable kerneområder. Dialogen med Finansministeriet er endnu ikke afsluttet," skriver Dong.
I følge TV2 Finans drejer forhandlingerne med Finansministeriet sig om, at selskabet vil forsøge at rejse mellem 10 og 15 milliarder kroner, og pengene skal bruges til en forstærket indsats i jagten på blandt andet nye olie- og gasfelter og opbygning af flere havvindmøller.
Den private kapital skal blandt andet komme fra pensionsselskaberne eller ved at blive børsnoteret. Det vil betyde en delvis privatisering af det statsejede selskab.
Dong præsenterer sin nye strategi den 27. februar i forbindelse med energikæmpens regnskab for 2012.