Højteknologifonden støtter oliehåb

Højteknologifonden har besluttet at kaste 15 mio. kr. i et projekt, der skal undersøge mulighederne for at hente endnu mere olie op fra den danske undergrund. Projektet skal undersøge, hvordan man kan hente de dybtliggende oliereserver op.
AF RITZAU FINANS

 

Højteknologifonden har besluttet at kaste 15 mio. kr. i et projekt, der skal undersøge mulighederne for at hente endnu mere olie op fra den danske undergrund. Bag projektet står blandt andre Maersk Oil, der gennem DUC henter en stor del af den danske olie op.

Projektet, der hedder NextOil, skal undersøge, hvordan man kan hente de dybtliggende oliereserver op. Det skal dog ske på dybder, hvor trykket når mere end 1000 atmosfærer og temperaturen er 160 grader.

"Derved bliver det så dyrt og kompliceret at udvinde ressourcerne, at det indtil i dag har været anset for en meget vanskelig eller umulig opgave. Det har forskere fra DTU, DONG, Maersk Oil og GEO besluttet sig for at gøre noget ved i det stort anlagte projekt NextOil DK," skriver Højteknologifonden om projektet.

"Man kan sammenligne olieproduktionen i Danmark med et æbletræ. Indtil nu har vi produceret de lavthængende æbler svarende til den nemme og lettilgængelige olie. Der er masser af olie tilbage i den danske undergrund, men det er de æbler, der hænger højere oppe på træet. Dette forskningsprojekt kan yde et væsentligt bidrag til, hvordan man sikkert og effektivt indvinder olien," skriver Subsurface Teamleder Morten Stage fra Maersk Oil i meddelelsen.

NextOil DK koordineres af CERE på DTU og gennemføres i samarbejde med DONG E&P, Maersk Oil og GEO.

RITZAU FINANS

Skøn for nordsøindtægter løftet 2,5 mia. kroner i 2012 

Kamp om ordrer fra Nordsøen optrappes

IMF: Olieprisen kan fordobles frem til 2022 

 

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også