Danske Havne: Ny lov vil skabe vækst og arbejdspladser

Folketinget har enstemmigt vedtaget en ny havnelov. Det vil nu sætte gang i nye initiativer, nye arbejdspladser og en ny form for offentlig-privat samarbejde

Den nye havnelov giver mange nye muligheder for at sætte aktiviteter i gang, som ikke før var mulige. For eksempel opbygning af tanklagre, nye bygninger og nyt materiel, som eksisterende virksomheder og havne kan gå sammen om med fælles ansvarlig kapital. Det mener Danske Havne.

Eller det kan være en havneservice som trosseføring, hvor havnen i en periode udfører opgaven, indtil private virksomheder kan tage over.  

På den måde kan havne være med til at starte ny virksomhed op i samarbejde med private, hvor private ikke har mulighed for at gøre det alene. Det kan være med til at kickstarte beskæftigelsen allerede nu.  

”En mere klar havnelov med moderne kommercielle rammer gør det lettere at skabe vækst og bedre vilkår for virksomheder, der bruger havnene”, siger Uffe Steiner Jensen, formand for Danske Havne. ”Nu kan havne gå endnu mere i offensiven til gavn for kunderne og transporterhvervet. Det er vi rigtig glade for.”  

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også